CISEx ANKETA: OČEKIVANJA ZA 2020. I 2021. GODINU
piše Ena Oršić - 03.12.2020.
Ponovili smo anketu među članovima vezano uz njihova očekivanja za 2020. godinu. Zadnju smo anketu radili početkom ljeta i tada su naši članovi očekivali prosječno rast prihoda od 14-15%, izvoza oko 30% te rast broja zaposlenih od 10%. Anketu smo ponovili u razdoblju od kraja listopada do kraja studenog pa je za očekivati da su prikupljeni podaci sada već prilično točni, obzirom da je poslovna godina pri samom kraju. Malo smo proširili uzorak na 61 tvrtku te smo ih ponovno pitali za njihove projekcije poslovanja za 2020., ali i 2021. godinu.

REZULTATI ANKETE – kako naši članovi vide poslovanje svojih tvrtki u 2020. godini?

Anketirali smo 61 tvrtku članicu, vodeći računa da su podjednako zastupljene različite kategorije tvrtki (starije i mlađe, veće i manje, proizvodne i uslužne, itd.). Pitali smo direktor(ic)e i osnivač(ic)e kako vide poslovanje do kraja 2020. godine prema trenutnim informacijama i spoznajama koje imaju. Ovaj put u anketu smo uključili i tvrtke članice koje nemaju isključiv NKD J62 te smo dobili sljedeće rezultate:

  • Očekivani rast prihoda: 12%
  • Očekivani rast izvoza: 22%
  • Očekivano povećanje broja zaposlenih: 12%

Dodatno smo napravili analizu rezultata ankete članica koje imaju NKD J62 i tu su rezultati nešto drugačiji, a pregled dajemo u nastavku.

Naše anketirane članice predstavljaju relevantan uzorak jer ostvaruju 20% prihoda cijelog sektora J62 u 2019. godini.

Tablica: Raspon odgovora (J62; 58 tvrtki)A

tablica raspon odgovora
Autor: Tajana Barančić

Kako bismo dobili procjenu ukupnog rasta/pada prihoda, izvoza i zaposlenika, primijenili smo očekivane trendove na ostvarene rezultate anketiranih tvrtki za 2019. godinu te smo došli do vrlo optimističnih brojki. Anketirane IT tvrtke očekuju za 2020. godinu sljedeće rezultate:

  • Rast prihoda:                          16,8%
  • Rast izvoza:                             28,5%
  • Rast broja zaposlenika:          10,6%

Možemo zaključiti da su ove brojke vrlo slične onima koje smo analizirali u anketi početkom ljeta, što znači da naše članice znaju i mogu vrlo dobro procijeniti svoje poslovanje čak i u ovakvim nepredvidivim situacijama kao što je to slučaj ove godine. Ovo je iznimno bitno, jer daje dodatnu „težinu“ njihovim prognozama za poslovnu 2021. godinu: 54 anketirane tvrtke najavile su da očekuju značajan rast prihoda, izvoza i zaposlenika u 2021. godini, dok su 4 tvrtke odgovorile da očekuju istu razinu kao ove godine.

U pravilu, oni koji u 2020. godini imaju pad poslovnih prihoda očekuju iduće godine rast, a većina ih smatra da će im rezultati biti barem na razini 2019. godine. Tvrtke koje imaju rast ove godine, u pravilu očekuju isti ili veći rast iduće godine. Prognozu za iduću godinu tvrtke baziraju na već sada potpisanim ugovorima, pregovorima u tijeku, interesu tržišta i slično, stoga vjerujemo da je predviđanje realno.

 

POSTANITE ČLAN CISEx-a   https://www.cisex.org/

Upravni odbor

Analiza: Tajana Barančić

Više o autoru